Zgaga, refluks, nadkwasota to objawy chorobowe polegające na uczuciu bolesnego pieczenia, które lokalizowane jest za mostkiem, zwykle opisywane jako pieczenie w przełyku.

Przyczyną tego jest nieprawidłowe cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z powrotem do przełyku, wbrew naturalnemu kierunkowi fal perystaltycznych. Spowodowane jest to niesprawnością zwieracza dolnego przełyku, który w prawidłowych warunkach nie dopuszcza do przedostania się kwaśnej treści żołądkowej.

Dlaczego mam zgagę?

Dolegliwości zgagi, refluksu i nadkwasoty, tak jak już wspomniano, odczuwane są w środkowej części klatki piersiowej ale także w nadbrzuszu. W ostrych przypadkach może promieniować w stronę szyi, gardła, krtani a nawet żuchwy.

Może tez stanowić podłoże dolegliwości laryngologicznych takich jak np. przewlekły kaszel. Szczególna nadkwasota żołądka może być spowodowana kilkoma czynnikami. Przede wszystkim niewłaściwą dietą, spożywaniem dużej ilości alkoholu, piciem mocnej kawy i herbaty.

Reakcja na przyjmowanie leków

Może być reakcja na długotrwale przyjmowanie niektórych leków, ale znaczenie ma także stres i sygnały wysyłane przez układ nerwowy.

Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zgagą, refluksem oraz nadkwasotą należy przede wszystkim pilnować diety i unikać sytuacji szczególnie stresujących.

W przypadku pojawienia się objawów można sięgnąć po leki łagodzące zgagę, refluks i nadkwasotę. Spośród wielu preparatów dostępnych na rynku na polecenie zasługuje m.in. Galcid, Alugastrin, Bioprazol Bio oraz Ranigast Max.

Wszystkie te środki usuwają dolegliwości związane ze zgagą i problemami trawiennymi. Ulga przychodzi szybko i na długo.