Nie ulega wątpliwości, że malowanie elewacji to świetny sposób na odświeżenie wyglądu domu. Jednocześnie to inwestycja, którą właściciele podejmują raz na kilka bądź kilkanaście lat.

Oczywiście samo malowanie elewacji domu nie jest zbyt trudne. Jednak przed rozpoczęciem prac trzeba przede wszystkim przygotować ściany, które zostaną podmalowane, a także zastanowić się, jaki kolor elewacji najbardziej będzie pasował do bryły budynku. Nasz sklep oferuje farby elewacyjne o najwyższej jakości.

Farba elewacyjna – co to jest?

Współcześnie farba elewacyjna to substancja powłokotwórcza, która tworzy na malowanej nią powierzchni elewacji warstwę dekoracyjno-ochronną. Farba elewacyjna ma za zadanie chronić powierzchnię budynku przed nadmierną absorpcją wilgoci. Ten rodzaj farby odznacza się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, w szczególności wilgoci i promieniowania UV.

Warto zaznaczyć, że farby elewacyjnej o dobrej jakości wyróżniają się bardzo dobrym kryciem, żywymi kolorami oraz trwałością. Nasza hurtownia internetowa proponuje szeroki wybór materiałów potrzebnych do kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych, w tym farby elewacyjne.

Jak dopasować odpowiednią farbę elewacyjną?

Oczywiście wybór odpowiedniej farby elewacyjnej jest zależny od rodzaju tynku, który został nałożony na fasadę budynku. Tym bardziej że rodzaj farby wpływa na trwałość oraz przepuszczalność ściany. Tak więc do podłoża pokrytego tynkiem mineralnym lub cementowym należy zastosować farbę silikatową, silikatowo-silikonową, akrylową, silikonową, wapienną czy cementową.

Z kolei do tynku silikatowego najbardziej odpowiednia jest silikatowa farba, ewentualnie silikatowo – silikonowa. Kolejną ważną kwestią jest dobór odcienia farby elewacyjnej. Farba elewacyjna powinna komponować się z jej otoczeniem, ogrodzeniem czy też małą architekturą ogrodową. Oprócz tego właściciel domu musi pamiętać o tym, że ciemniejsze kolory elewacji optycznie zmniejszają powierzchnię.

Z tego powodu małe domki powinno się malować jaśniejszymi kolorami, np. biel, wszelkie odcienie żółtego. Natomiast większe domy ,,optycznie” powiększają się za pomocą ciemnych farb elewacyjnych.