Tarcze diamentowe to jedne z podstawowych narzędzi diamentowych. Znajdują zastosowanie nie tylko w profesjonalnych zakładach i firmach wykorzystujących je w procesach produkcyjnych, ale także przy różnego rodzaju amatorskich pracach. Są więc idealnym narzędziem dla każdego majsterkowicza i dla osób, które przeprowadzają samodzielnie różnego typu domowe remonty i przeróbki. Sprawdźmy więc jakie tarcze oferują producenci i które z nich zdadzą egzamin w amatorskim zastosowaniu.

Podział tarcz diamentowych

Jak już wspomniano oferta jest szeroka i zróżnicowana. Tarcze diamentowe można podzielić według kilku kryteriów. Producenci dzielą je przeważnie według rozmiaru. W zależności od tego, czy dana piła będzie wykorzystywana do cięcia ręcznego, czy maszynowego występuje w kilku rozmiarach. Te o mniejszych średnicach są przeznaczone do pracy z szlifierkami kątowymi, sprawdzą się więc doskonale także u amatorów.

Mniejsze tarcze diamentowe

Mniejsza tarcza diamentowa pozwala na dotarcie w miejsca, których nie możemy obrobić za pomocą dużej maszyny. Piły o większych średnicach są przeznaczone do głębokiego cięcia dużych powierzchni i są najczęściej wykorzystywane profesjonalnie, na przykład przez zakłady trudniące się obróbką kamienia.

Przeznaczenie tarcz diamentowych

Tarcze diamentowe można podzielić także według kryterium przeznaczenia. Tu wyróżniamy piły do cięcia na mokro i na sucho. Na mokro tnie się z reguły piłami o dużych średnicach. Jest to cięcie maszynowe bloków kamiennych, bądź płyt. Tutaj narzędzia te pracują długo, więc muszą być chłodzone wodą.

Przy podcinaniu ręcznym stosuje się natomiast piły do cięcia na sucho. Czas pracy jest zazwyczaj krótki, więc nie ma aż takiej potrzeby chłodzenia materiału. W wielu wypadkach dostarczenie wody jest niemożliwe, a wręcz niewskazane ze względu na wykorzystanie szlifierki podłączonej do prądu.

Tarcze można podzielić także ze względu na materiał, do którego obróbki są dedykowane. Mogą to być piły typowo do kamienia, do betonu, asfaltu, cegły i innych materiałów budowlanych. Różnica polega w twardości segmentu tnącego, a co się z tym wiąże w ilości diamentu użytego do produkcji.

Tarcza diamentowa dla majsterkowicza

Jak więc wybrać odpowiednią dla majsterkowicza, który będzie stosował ją sporadycznie, jednak do wielu materiałów takich jak płytki ceramiczne, gres, beton, a czasem kamień? Najlepiej zapytać sprzedawcę. Każdy renomowany producent ma również w swojej ofercie tarcze uniwersalne, które może będą mniej trwałe, jednak sprawdza się w niemal każdym materiale.