Środki ekologiczne są dzisiaj bardzo modne. Szczególnym wzięciem cieszą się te, które mają wysokie walory pielęgnacyjne i higieniczne. Do takich środków można zaliczyć sodę kalcynowaną. Ma ona bardzo korzystny wpływ na ubrania, tekstylia i inne materiały. Okazuje się bowiem, że preparat ten potrafi znakomicie zadbać o nasz wygląd, a także wnętrze naszego domu. Co należy wiedzieć o tym ekologicznym środku? Jak go używać podczas pielęgnacji?

Skuteczny środek do prania

Soda kalcynowana, zwana także lekką sodą piorącą lub węglanem sodu jest nieorganicznym środkiem piorącym. Należy pamiętać, że nie jest tym samym, co wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona. Są to dwie odmienne substancje, które różnią się nie tylko składem chemicznym, ale też właściwościami. Sodę kalcynowaną spotykamy w postaci białego proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Preparat ten ma właściwości zmiękczające, dlatego świetnie nadaje się do prania tkanin. Używa się go też do produkcji mydeł oraz chemicznych środków piorących.

Różnorakie zastosowanie

Niezwykle ciekawą rzeczą jest fakt, że sody kalcynowanej używa się w garbarstwie, a także do produkcji papieru i szkła. Ponadto ma ona zastosowanie w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości oraz jako substancja stabilizująca i spulchniająca. Dodaje się ją do wyrobów cukierniczych, lodów, dżemów, masła, słodzików i paluszków. Ale soda kalcynowana występuje przede wszystkim w środowisku naturalnym. Związek ten jest w popiele roślin morskich, w jeziorach sodowych, a także w sporej liczbie minerałów.

Świetny środek wybielający

Sodę kalcynową używa się przede wszystkim jako naturalnego środka do prania i odplamiania materiałów. Idealnie nadaje się do białych i jasnych rzeczy, gdyż wykazuje właściwości wybielające. Jest to szczególnie ważne w przypadku ubrań, które pożółkły lub są przebarwione od potu. Aby osiągnąć efekt wybielający, należy wymieszać sodę z małą ilością wody utlenionej i tak przygotowaną miksturę nałożyć na zabrudzone miejsce i delikatnie pocierać. Następnie pozostawić do wyschnięcia, a później wyprać w pralce. Efekt gwarantowany.