Stworzenie sypialni idealnej wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Jeszcze przed przystąpieniem do jego realizacji warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani. Na co zwrócić więc szczególną uwagę?

Położenie ma znaczenie

Sypialnia to pomieszczenie, z którego korzystamy przede wszystkim nocą. Nic więc dziwnego, że większość z nas nawet nie zastanawia się nad tym, jak rozmieszczone są jej okna. Tymczasem jest to spory błąd. Musimy pamiętać przecież o tym, że rankiem naturalne światło będzie się wdzierać do sypialnianego wnętrza, my zaś powinniśmy być na to przygotowani.

Jeśli możemy decydować o tym, które pomieszczenie będzie pełniło funkcję sypialni, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na te, które zostało zlokalizowane po stronie wschodniej. Dzięki temu słońce pojawi się w nim już wcześnie rano, my zaś będziemy mieli mniejsze niż zazwyczaj problemy z przebudzeniem się wraz z dzwonkiem budzika.

Jeśli nasza sypialnia jest ulokowana od zachodu, musimy zastanowić się nad jej odpowiednim klimatyzowaniem. Latem z pewnością będzie się ona przegrzewać, co z kolei może utrudnić nam zasypianie.

Wybieramy meble sypialniane

Choć najważniejsze miejsce w sypialni niezmiennie jest zarezerwowane dla łóżka, nie jest to jedyny mebel, jaki możemy w niej spotkać. Już choćby dlatego przed zakupem elementów wyposażenia tego pomieszczenia, powinniśmy przeanalizować jego wielkość.

Projektanci wnętrz uważają, że sypialnia, w której mieszka się komfortowo, powinna mieć przynajmniej 16 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli nasza jest mniejsza, w żadnym wypadku nie powinniśmy decydować się na mniej komfortowe łóżko. Możemy jednak zastanowić się nad tym, czy nie ograniczyć liczby mebli, jakie mają do niej trafić tak, aby przebywanie w niej nie przytłaczało.

Wśród mebli sypialnianych największą popularnością cieszą się szafki nocne. W pomieszczeniu tym zwykle znajduje się również szafa lub garderoba, gdy jednak jest ono małe, warto zastanowić się nad przeniesieniem jej do przedpokoju lub salonu. Warto znaleźć też odrobinę miejsca na toaletkę.

Sprawdzone pomysły aranżacyjne

Sypialnia jest pomieszczeniem na tyle intymnym, że nie musimy martwic się o to, czy będzie ona zgodna z najnowszymi trendami aranżacyjnymi. Tak naprawdę, znacznie ważniejsze wydaje się to, czy materiały użyte w niej nie będą wywoływać w nas reakcji uczuleniowych. To także pomieszczenie, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, warto więc zastanowić się nad tapetami na podkładzie filcowym znanymi z tego, że zapewniają dobrą izolację akustyczną.

Znajdź inspirację na: Pytanieomieszkanie.pl/category/porady-eksperta/sypialnia-porady-eksperta