Oczywistym jest, że większość rolników oczekuje od swoich zbiorów wysokich plonów oraz produktów wysokiej jakości. Wymaga to oczywiście stosowania dodatkowych nakładów, chociażby w postaci środków ochrony roślin i nawozów, co znacznie podnosi koszty uprawy. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kwalifikowany materiał siewny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli znacząco ponieść jakość plonów.

Dlaczego warto kupować kwalifikowany materiał siewny?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na nasiona kwalifikowane. Przede wszystkim znamy parametry takich nasion oraz zdolność ich kiełkowania. Kwalifikowany materiał siewny daje możliwość precyzyjnego ustalenia norm wysiewu.

Stosując go jesteśmy także w stanie dokładnie ocenić jakie cele będziemy mogli zrealizować. Nasiona kwalifikowane posiadają ściśle określoną czystość. Ich użycie powoduje, że nie występuje tzw. przegęszczony łan. Znana jest również dokładnie masa tysiąca ziarniaków.

Jak produkuje się kwalifikowany materiał siewny?

Droga, aby uzyskać dobrej jakości kwalifikowany materiał siewny rozpoczyna się na polu, gdzie poszukiwana jest partia materiału o odpowiednich własnościach. Jeśli już na tym etapie własności materiału są słabe to potem nic nie da się poprawy.

Wybrana partia materiału jest potem jeszcze raz selekcjonowana, tak aby nasiona kwalifikowane były jak najwyższej jakości. Poza samym procesem selekcji ziaren ważna jest również odpowiednia zaprawa nasienna. Kwalifikowany materiał siewny powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i pochodzić z akredytowanego laboratorium.

Czy materiał siewny można produkować samemu?

Nasiona kwalifikowane może wyprodukować samemu. Jest to jednak proces czasochłonny i wymagający sporo pracy. Uzyskane w nim kwalifikowany materiał siewny nigdy też nie będzie tak wysokiej jakości, jak ten pochodzący od profesjonalnych producentów.

Szacuje się, że domowej produkcji nasiona kwalifikowane obniżają potencjał odmiany o jakieś 5%. Dodatkowo samodzielnie trudno jest uzyskać tak wysokie stopień oczyszczenia oraz prawidłową zaprawę jak ta pochodząca z laboratorium.