W pierwszej chwili po usłyszeniu diagnozy pacjenci najczęściej jeszcze nie zdają sobie sprawy z czym wiąże się alergia na roztocza domowe i ich odchody. Ze zdziwieniem odkrywają, że ich obecny odkurzacz mimo dużej mocy i wysokiej ceny zamiast usuwać cały kurz, w którym czają się roztocza, po prostu go wciąga i wyrzuca w powietrze. Szybko okazuje się, że specjalny odkurzacz antyalergiczny na roztocza domowe jest koniecznością. Tylko czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu?

Wbudowane filtry w odkurzaczu antyalergicznym

Walka z roztoczami domowymi sprowadza się najczęściej do walki z kurzem, który stanowi naturalne środowisko roztoczy oraz ich pożywienie. Pomocne w tej walce mogą okazać się odkurzacze z filtrem HEPA, który od klasy 13 radzi sobie nawet z odchodami roztoczy. Oczywiście im wyższa klasa filtra tym lepiej. Inne jego zalety to m.in. brak konieczności częstej wymiany oraz usuwanie nawet zarodników grzybów i pleśni.

Stanowi on standard w odkurzaczach cyklonowych i upowszechnia się w odkurzaczach workowych. Polecany jest także filtr elektrostatyczny, którzy przyciągając kurz oczyszcza powietrze wydostające się z urządzenia. Kombinacja tych technologii z tradycyjnymi filtrami może dać rewelacyjne efekty.

A może odkurzacz wodny?

Przez lata odkurzacze wodne były niemal synonimem odkurzaczy na roztocza domowe. Nawet dzisiaj będą one odpowiedzią większości sprzedawców na pytanie o odkurzacz idealny dla alergika. Prawdą jest, że radzi on sobie z kurzem oraz większością rzeczy, które się w nim znajdują, czyli także z roztoczami i ich odchodami.

Nie sprawdzi się on jednak dla osób, które uczulone są na pleśnie i grzyby, gdyż wilgotne środowisko, jakie odkurzacz tworzy, sprzyja ich rozwojowi. Dopiero łącząc technologię wodnej filtracji wraz z filtrami HEPA można uzyskać naprawdę dobre rezultaty dla większości alergików. Taki właśnie powinien być odkurzacz antyalergiczny na roztocza.

Inne pożądane cechy odkurzacza antyalergicznego

Odkurzacz na roztocza powinien charakteryzować się wysoką efektywnością, czego nie powinniśmy jednak mylić z mocą samego odkurzacza, a raczej jego silnika. Ważna jest na przykład szczelność urządzenia, gdyż to właśnie ona pozwala uzyskiwać dużą siłę ssania z dostępnej mocy.

Dużo powiedzieć mogą też prędkość zasysania powietrza i objętość powietrza zasysanego w ciągu jednej sekundy. Warto również zwrócić uwagę na markę urządzenia oraz to, czy producent certyfikował swój produkt w zewnętrznych instytucjach, które mogłyby potwierdzić jego skuteczność w walce z roztoczami.

Zobacz antyalergiczny odkurzacz na roztocza na stronie: https://www.rainbow-odkurzacze.pl/blog/wodny-odkurzacz-antyalergiczny-na-roztocza-17.html