Łowienie ryb jest nieustanną walką z rybą. Tu nie ma takiego komfortu jak w przypadku klasycznego polowania, gdzie zwierzyna i myśliwy żyją w tym samym środowisku. Tu ryby mają przewagę, bo wędkarz nie może wejść w jej środowisko.

Technika łowienia jest zależna nie tylko od rodzaju cieku wodnego, ale przede wszystkim od rodzaju ryb. Inaczej będzie się łowić ryby drapieżne inaczej ryby roślinożerne czy też z rodziny karpiowatych.

Spławik czy grunt?

W przypadku tych ostatnich łowi się je metodą spławikową lub z gruntu. Obie metody mają wspólną cechę: stosowanie odpowiedniej zanęty może wydatnie podnieść skuteczność połowu.

Odpowiednia zanęta sprawi, ze ryby przypływają do miejsca połowu, a więc tym razem przewaga jest po stronie wędkarza. Miłośnicy połowu ryb na wędkę używają różnego rodzaju zanęty.

Gdzie kupić zanęty?

Niektórzy uważają, że najlepszymi zanętami są te robione samodzielnie w domach. Inni preferują zanęty kupowane w sklepach.

Producenci zanęt oferują przeróżne rodzaje zanęt. Pośród tych najbardziej popularnych należą kulki oraz pellet zanętowy.

Pellet jest to sprasowana mieszanka zbóż, z odpowiednimi naturalnymi dodatkami zapachowymi, które mają dodatkowo przynęcić ryby. Skład pelletu jest zróżnicowany, zależny jest od rodzaju ryb, na które ma działać.