Decyzja o zakupie kominka nie jest prostą sprawą. Niestety sprzęt ten kosztuje dość sporo i dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć jego zakup. Przede wszystkim trzeba zastanowić się czy kominek ma być sposobem na ogrzewanie mieszkania, czy też w głównej mierze będzie ozdobą. Jeśli ma spełniać on funkcję ogrzewającą mieszkanie musi być podłączony do instalacji C.O., tak aby móc dostarczać ciepło do całego mieszkania.

Parametry wkładów kominkowych

Oczywiście kominki tak samo jak inne urządzenia muszą spełniać pewne założenia jeśli chodzi o parametry. Przede wszystkim wkłady kominkowe z płaszczem wodnym muszą posiadać odpowiednią moc dostosowaną do powierzchni jaką mają ogrzać. Na szczęście na określenie mocy potrzebnej na ogrzanie obszaru można zastosować dość prosty przelicznik, który pozwała łatwo określić niezbędną moc.

Mniej więcej przyjmuje się, że 1kW mocy kominka pozwala na ogrzanie około 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Im wyższa sprawność układu tym straty energii będą mniejsze co z kolei spowoduje, że wkłady kominkowe wodne, które się użyje będą wymagały mniejszej ilości opału. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego wykonany.

Obecnie na rynku stosuje się rozwiązania oparte o nowoczesną stal kotłową i żeliwo. Żeliwo charakteryzuje się dobrą akumulacją ciepła i faktem, że długo utrzymuje zgromadzone ciepło, natomiast stal kotłowa daje większe możliwości obróbki niż żeliwo.

Kominki z wkładem wodnym

Kolejnymi kwestiami, na które warto zwrócić wybierając kominki i wkłady z płaszczem wodnym są między innymi grubość ścian paleniska, rozmieszczenie radiatorów czy też obecność deflektora. Wszystkie te cechy sprawiają, że kominki wodne pozwalają uzyskać możliwie największą skuteczność. Dzięki temu można będzie spalać mniej opału przy uzyskiwaniu dokładnie takiej samej ilości ciepła.

Warto także zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniego spalania w kominku. Warto także zadbać o odpowiednich specjalistów, którzy będą umieli odpowiednio zamontować kominek. Odpowiedni montaż kominka i jego jakość z całą pewnością każdemu pozwolą uzyskać odpowiednią jakość ogrzewania.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym znajdziesz w tym sklepie z kominkami: https://kominki.ratur.com.pl/97-wklady-kominkowe-z-plaszczem-wodnym