Bardzo często zadaje się mi pytanie dotyczące kopalni granitu, głównie jaki granit najlepiej wybrać. Oczywiście nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi jeżeli istnieje jakakolwiek, która ma sens. Powiedzmy sobie tutaj przede wszystkim o tym co to jest granit. Granit jest substancją, która powstała kilka milionów lat temu. Składa się ona głównie z mniej lub bardziej istotnych dla swoich właściwości minerałów.

Kopalnie granitu w Polsce

W Polsce kopalni granitu jest naprawdę wiele, przykładowo mamy granit strzegom z kopalni żbik 1 lub żbik 2. Mamy też granity z północnej Polski, które cechuje nieco jaśniejsza poświata. Czy można powiedzieć w takim razie, że jeden granit jest lepszy, a drugi gorszy? Nie ma takiej opcji.

Bardziej istotny w tym wypadku jest jego koszt pozyskania. Złoża granitu rozsiane są po całym kraju. Z tego też powoduje kopalnie nie są w jednym, właściwym im miejscu. Przykładowo wspomniany granit strzegom ma rozsiane po całej Polsce kopalnie, dokładnie cztery.

Jednak śmiało można powiedzieć, że są one zdecydowanie podobne do siebie pod względem funkcjonalności co sugeruje nam, że wydobywa się tam identyczny kruszec co jest oczywiście prawdą, nie różni się on od siebie znacznie o ile nie różni się wcale.

Drewno w kopalni Strzegom

Przy każdej kopalni niezbędne są ogromne nakłady drewna. Chodzi tutaj bardziej o zabezpieczenie ścian i oczywiście bezpieczeństwo ludzi. Dlatego też, gdy taka kopalnia jest już wykorzystana, to pozostaje po niej drewno porozbiórkowe i to w dużej ilości.

Oczywiście są specjalne składy na nie, skąd oczywiście surowiec trafia na dalszą przeróbkę, by jeszcze raz można było je wykorzystać. Bo jak wszyscy wiedzą, teraz walczymy o to, by wszystko było ekologiczne i większość rzeczy na prawdę możemy wykorzystać ponownie.