Posiadanie samochodu dla ich właścicieli to jak jazda na rollercasterze. Z jednej strony jest radość z jego posiadania, ale im samochód starszy tym bardzo często się coś w nim popsuje, coś trzeba wymienić.

Koszt posiadania takiego starszego samochodu jest, co raz wyższy, a nie można mieć pewności, że wszystko jest w nim w porządku. Szczególnie, jeśli się zbliżają badania diagnostyczne samochodu, które mogą się nie do przejścia, wówczas właściciele samochodów dostają prawdziwych palpitacji.

Można nawet powiedzieć, że badania diagnostyczne samochodu, który posiada więcej jak dziesięć lat to prawdziwa loteria.

Badanie diagnostyczne samochodu

Można jednak się do tego badania odpowiednio wcześniej przygotować, by nie drżeć w okręgowej stacji badania technicznego, zastanawiając się czy samochód przejdzie badania czy też nie. Badania techniczne samochodu muszą przejść wszystkie pojazdy z wyłączeniem samochodów zabytkowych.

Sprawdzenie stanu technicznego auta

Często pojazdy sprawne technicznie nie przechodzą badań, a to wszystko z winy ich właścicieli, którzy dokonują niezgodnych z prawem, lub też nieautoryzowanych przeróbek. Do najczęstszych należą wymiana świateł na ksenonowe, czy też oklejenie szyb ciemną folią.

Jeśli jednak nie doszło do samowolnych przeróbek, wówczas właściciel musi zwrócić uwagę przede wszystkim na stan ogumienia pojazdu, stan świateł – czy wszystkie żarówki działają, czy nie są zbyt słabe.

Ponadto trzeba sprawdzić, jaki jest stan hamulców, czy nie trzeba ich wcześniej wymienić. Nie można zapominać o podwoziu, jego stan może sprawić, że diagnosta nie podbije przeglądu.