Każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia staje przed wyborem: urządzać mieszkanie samodzielnie czy może zdać się na dekoratora wnętrz? Aranżacje łazienki często bywają kłopotliwe, bo nierzadko wiążą się z większymi wydatkami, a także kompleksowym remontem. Warto jednak poświęcić trochę czasu na aranżacje łazienki, gdyż jest to miejsce w którym chcąc nie chcąc spędzamy nasz czas.

Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę?

Ważne jest by było zaprojektowane z sposób estetyczny, a także praktyczny. Woda rozchlapywana po kafelkach dla niektórych potrafi być niesamowicie irytująca, a można pominąć ten element decydując się na odpowiednie szklane elementy. Aranżację łazienki powinno się również przemyśleć uwzględniając jej użytkowników. Inaczej będzie wyglądała łazienka dostosowana do potrzeb osób starszych, a inaczej dla rodziny z małymi dziećmi. Przystosowania mogą obejmować wygląd kabiny prysznicowej, czy postawienie na elementy antypoślizgowe. Także ilość domowników ma znaczący wpływ na wygląd tego pomieszczenia. Przy większej ilości osób warto rozważyć więcej niż jedną umywalkę, więcej półek, a może nawet przestrzenne odseparowanie toalety od łazienki? Jakiejkolwiek decyzji nie podejmiemy należy pamiętać, żeby dokładnie przemyśleć wystrój.

Wyposażenie łazienki

Dodatkowo uwzględniając specyfikę łazienki, różną od innych pomieszczeń, należy przemyśleć czy warto oszczędzać na jej wyposażeniu. Aranżacje łazienek będą prawdopodobnie znacznie rzadziej zmieniane niż ustawienie mebli w salonie.  Gdy to sobie uświadomimy i jesteśmy w na tyle komfortowej sytuacji, że metraż pozwala na odrobinę ekstrawagancji stajemy przed kolejnym pytaniem: prysznic czy wanna? Moczenie się w wodzie ma rzesze fanów, szybki prysznic również. Z ekologicznego  punktu widzenia należy oszczędzać wodę, co jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest jednoznaczne z rezygnacją z wanny. Stojąc pod prysznicem przez godzinę ze stale odkręconym kurkiem również przyczyniamy się do niszczenia planety. Dlatego pod tym względem wystarczy zachowywać zdrowy rozsądek, a fani każdego z rodzajów kąpieli będą usatysfakcjonowani.

Kiedy tak na to spojrzeć, można by pomyśleć, że projektowanie łazienki jest jakąś wielką życiową decyzją. I po części tak jest. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto przemyśleć budżet, jasno określić własne wymagania, a także rozważyć pomoc fachowców w wyborze materiału i sprzętu stanowiącego trzon projektu. Ustalenie tego wszystkiego przed rozpoczęciem remontu pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu, gdyby w trakcie prac coś szło nie tak, a także rozczarowania efektem końcowym. Pamiętajmy, najważniejsze jest to by dobrze czuć się we własnym domu, więc jeżeli ktoś chce mieć w łazience różowe płytki, proszę bardzo! Nic nie stoi na przeszkodzie.

Przykładowe aranżacje i projekty łazienek znajdziesz na stronie: https://inspiracje.domino.pl/realizacje/